آشنایی با ورق استیل ۴۰۹ یا سری بگیر

رپرتاورق استیل یکی از پرکاربرد‌ترین فلزهای موجود در صنعت ‌است. این ورق‌ها از ضخامت‌های متفاوتی برخوردار هستند و شکل ظاهری آن‌ها به‌صورت یک ورق مسطح است که در نهایت به شکل رول در می‌آید و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی ورق استیل از آلیاژ آهن و قلع ساخته می‌شود و از مقاومت خوبی برخوردار هستند. ورق استیل ۴۰۹ یکی از چندین ترکیب این فلز مقاوم ‌است. در ادامه قصد داریم با خواص و کاربرد این محصول آشنا شویم.

ورق استیل۴۰۹ یک فولاد ضدزنگ فریتی تثبیت شده با ترکیب ۱۱ درصد کروم است. این آلیاژ به‌ویژه برای کاربردهایی که نیاز به محافظت در برابر اکسیداسیون یا خوردگی بالاتر از مقاومت یک فلز معمولی را دارند، مفید است. مقاومت در برابر خوردگی در دمای بالا باعث استحکام متوسط، شکل‌پذیری خوب و صرفه‌جویی در هزینه کلی ترکیبات این گرید می‌شود. ورق استیل ۴۰۹ به اندازه ورق استیل۳۰۴، ورق استیل ۴۳۰ و یا ورق استیل ۴۳۹ در برابر خوردگی مقاوم نیست، با این حال، گرید ۴۰۹ بسیار مقاوم‌تر از یک صفحه استیل عادی ‌است.

این محصول را می‌توان با فرم‌دهی، کشش یا فشار دادن رول کرد. در شرایط آنیل شده، این ورق‌ها هنگام کار سرد با استفاده از تکنیک‌های رول‌سازی ملایم از جمله فشار دادن یا کشش سخت نمی‌شود. سهولت ساخت همراه با مقاومت بالا در برابر خوردگی که سبب صرفه‌جویی در مصرف این آلیاژ می‌گردد، به‌طور قابل توجهی استفاده از آن را در اگزوز خودرو و سایر کاربردهای غیرخودرویی گسترش داده است. توصیه می‌شود که از گرید۴۰۹ در سازه‌های ضربه‌ای استفاده نشود، زیرا در مناطقی که تحت تأثیر گرما قرار می‌گیرند، ساختار دانه‌ای آن می‌تواند رشد کند که ممکن است تأثیر مستقیمی‌بر خواص مکانیکی آن داشته باشد و از مقاومت آن بکاهد. گرید ۴۰۹ معمولاً برای لوله‌کشی و ساخت انواع لوله و همچنین ساخت سیستم اگزوز وسایل نقلیه موتوری استفاده می‌شود.

سه زیر دسته از ورق استیل409 شامل: نمونه410، 420 و 430 ‌است و هر یک از این نام‌گذاری‌ها از نظر مقادیر درصد Ti یا Nb کمی‌تفاوت دارند. هر یک از این ترکیبات را می‌توان به‌عنوان نمونه 409عرضه کرد مگر اینکه خریدار به‌طور خاص نام ترکیب مورد نظر خود را ذکر نماید.

یک گرید برای مصارف عمومی است که اغلب در شرایط سخت شده نیز همچنان قابلیت ماشینکاری دارد و برای کاربردهایی که در آن به استحکام بالا و مقاومت حرارتی و خوردگی متوسط ​​نیاز است، عرضه می‌شود.

این نوع از ورق استیل یک فولاد ضدزنگ مارتنزیتی است که مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد و مشابه گرید۴۱۰ باعث افزایش استحکام و سختی می‌گردد. حداکثر مقاومت در برابر خوردگی برای این ورق ضدزنگ تنها در شرایط کاملاً سخت شده به دست می‌آید و هرگز در شرایط آنیل شده استفاده نمی‌شود.

مقاومت بالا در برابر خوردگی و شکل‌پذیری مناسب، از ویژگی‌های اصلی این ورق استیل ‌است. این محصول کیفیت بالایی دارد و برای مصارف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرید ۴۳۰ همچنین دارای مقاومت عالی در برابر حمله نیتریک دارد که آن را برای استفاده در کاربردهای شیمیایی مناسب می‌کند. محبوب ترین کاربردهای نمونه ۴۳۰ در لوازم خانگی و اقلام تزئینی است.

ترکیبات شیمیایی گرید ۴۰۹در جدول زیر ذکر شده است:

Carbon ۰.۰۳
Chromium ۱۰.۵-۱۱.۷
Nickel ۰.۵۰
Manganese ۱.۰۰
Silicon ۱.۰۰
Nitrogen ۰.۰۳۰
Phosphorus ۰.۰۴۰
Sulfur ۰.۰۲۰
Niobium 8 x (C+N) min / 0.15-0.50

خواص ورق استیل۴۰۹

ورق استیل۴۰۹ یک فولاد فریتی است که خواص مکانیکی خوب و مقاومت در برابر خوردگی در دمای بالا را ارائه می‌دهد. معمولاً به‌عنوان فولاد ضدزنگ کروم در نظر گرفته می‌شود، با کاربردهایی در سیستم‌های اگزوز خودروها و کاربردهایی که نیاز به جوش‌پذیری دارند. پایداری و مقاومت این گریدها با وجود نیوبیم، تیتانیوم یا هر دو در این ترکیب تأمین می‌شود.

یکی از مهم‌ترین خواص آن‌ها، مقاومت در برابر خوردگی ‌است. ورق استیل409 دارای مقاومت عالی در برابر گازهای خروجی و خوردگی اتمسفر دارند که نسبت به گریدهای 410 با 12% کروم و CR123 برتری دارند. با این حال، مقاومت در برابر خوردگی آن کمتر از گرید 430( حاوی 17٪ کروم) است. سطح نمونه 409 زمانی که در معرض خوردگی قرار می‌گیرد، مقاومت بالایی ندارد که استفاده از آن را برای اهداف تزئینی محدود می‌کند.

کاربرد گرید استیل ۴۰۹

به‌طور کلی از گرید استیل ۳۰۴ در مصارف خوردوسازی به‌ویژه ساخت اگزوز خودرو استفاده می‌شود اما در سایر مصارف مانند صنعت و کشاورزی نیز کاربردهای بسیار زیادی دارد. برخی از نمونه‌هایی از کاربرد این گرید در صنعت شامل: وسایل نقلیه ریلی و جاده‌ای، ساخت کانتینر، تجهیزات انبار و حمل و نقل برای صنعت قند، مجرای جذب و استخراج زغال سنگ، تجهیزات کشاورزی، اجزای کوره، صدا خفه کن، کیس‌های ترانسفورماتور، مبدل‌های کاتالیزوری.

خرید انواع آلیاژ‌ها

برای خرید ورق استیل ۴۰۹ می‌توان از مراکز و تولیدی اقلام فلزی اقدام کرد. خرید از مراکز اصلی و فروشگاه‌های معتبر این اطمینان را به شما می‌دهدکه گرید مورد نظر از کیفیت خوب و قابل قبولی برخوردار است. مجموعه فلز کالا با ارائه انواع آلیاژ‌های ضدزنگ و با داشتن چندین سال سابقه در تولید محصولات فولادی، جز یکی از برترین فروشگاه‌ها و تولیدکنندگان اقلام فلزی ‌است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان و مشاوران فروش این مجموعه تماس حاصل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید به آدرس سایت https://felez.org/ مراجعه نمایید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *