آقامحمدی حدود ۶۰ هزار نفر از سه میلیون معتاد در کشور متجاهرند

تهران -ایرنا – عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آمار ۶۰ هزار نفری معتادان متجاهر در کشور، گفت: چاره کار ساماندهی معتادان متجاهر، رویکرد محله‌محوری برای درمان آنها در کنار خانواده و محل زندگی‌شان است.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، علی آقامحمدی در بیست و نهمین نشست «طرح تحول محلات کشور» که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: ساماندهی معتادان متجاهر از جمله رویکردهای جدی در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در محلات و مناطق حاشیه‌نشین کشور است که در این زمینه تلاش‌های جدی از سوی دستگاه‌های حاکمیتی با محوریت وزارت کشور آغاز شده است.


وی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها، حدود سه میلیون معتاد در کشور داریم که از میان آنها، حدود ۶۰ هزار معتاد متجاهر نیازمند توجه ویژه و رسیدگی برای بازگشت به چرخه زندگی هستند.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه ساماندهی معتادان متجاهر صرفاً با اقدامات فیزیکی و انتقال از نقطه‌ای به مکان دیگر قابل حل نیست، خاطرنشان کرد: ساماندهی این دسته از معتادان که تأثیر منفی در چهره عمومی شهر هم دارند، نیازمند به میدان آمدن همه دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت در بخش درمان، سازمان بهزیستی در حوزه روان‌درمانی و پرهیزمداری و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در حوزه تأمین اشتغال است.


آقامحمدی با بیان اینکه زنجیره اقدامات در درمان معتادان متجاهر باید هم‌افزا و در امتداد همدیگر باشد و این روند تا بازپروری و بازگشت به چرخه عادی زندگی ادامه یابد، گفت: باید اطلاعات آماری و شغلی دقیق افراد متجاهر را استخراج و متناسب با ظرفیت‌ها و اولویت به قشر جوان‌تر و افرادی که دارای عقبه کاری و خانوادگی هستند، اقدام شود.


وی شهرداری تهران را متولی ساماندهی معتادان متجاهر در استان تهران دانست و با تأکید بر لزوم همکاری دستگاه قضایی و سازمان‌های ذیربط با این نهاد، خاطر نشان کرد: محور اقدام در این زمینه باید محله‌محور باشد؛ به این شکل که معتاد در کنار خانواده و محله که در آنجا علائق و حس هویتی دارد روند درمان و بازپروری را طی کند و در این طرح باید از جزء به کل برسیم و نباید وسعت کار را بیش از اندازه و ظرفیت در نظر بگیریم که امکان عملیاتی شدن آن نباشد.


دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *