ارجاع معافیت مالیاتی برخی از موسسات به کمیسیون حذف عوارض از

تهران – ایرنا – نمایندگان مجلس شورای اسلامی معافیت مالیاتی برخی از موسسات از جمله کنکوری‌ها را به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند و با حذف عوارض از شهرداری‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت موافقت کردند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در جلسه علنی روز شنبه (۷ اسفندماه) در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱،  بند(ق) تبصره ۶ به دلیل مغایرت با قوانین کلان کشور به دو سوم رأی نیاز داشت. در ادامه این بند به رای گذاشته شد که نمایندگان با آن موافقت نکرده تا این بند که درباره معافیت‌های مالیاتی برخی از مؤسسات بود به کمیسیون تلفیق ارجاع شود.


در بند(ق) تبصره ۶ آمده است:


۱- معافیت مالیاتی فعالیت­های مربوط به انتشارات کمک درسی و فعالیت های هنری موضوع بند(ل) ماده(۱۳۹) قانون مالیات­های مستقیم، حذف می شود.


۲- به­ منظور حمایت از تولید و صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، براساس اعلام ستاد ملی کرونا، واحدهای صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از یک میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ علاوه بر معافیت­های قانونی و بخشودگی و مشوق­های مالیاتی، برای مالیات بر عملکرد سال ۱۴۰۰ از پنج واحد درصد بخشودگی از نرخ مالیاتی برخوردار می­‌شوند.


۳- واردات خودروی آمبولانس توسط سازمان اورژانس کشور از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی معاف است.


۴- معافیت‌های مالیاتی مؤسسات کنکور دانشگاه‌ها اعم از کنکور سراسری و کنکورهای تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری)، حذف می‌شود.


همچنین بند الحاقی (۴) تبصره ۶ لایحه بودجه با رای دو سوم آرای نمایندگان حذف شد.


در این بند آمده است: شهرداری‌های شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت موظفند بابت صدور هرفقره پروانه ساختمانی اعم از مسکونی، صنعتی و تجاری، ۲ درصد مازاد بر عوارض شهرداری مربوطه از متقاضیان پروانه وصول و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل واریز نماید.


دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *