اسپوتنیک گسترش بریکس فرصت های اقتصادی آن را تقویت می کند

کارشناسان معتقدند، گسترش اعضای سازمان بریکس می‌تواند با وجود اختلافات بالقوه در بیان اعضا بر سر نقش سیاسی گروه در عرصه بین المللی، باعث ایجاد چشم اندازهای بزرگ برای توسعه اقتصادی کشور های عضو شود.


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «آلن کافرونی» استاد روابط بین‌الملل در کالج همیلتون در نیویورک گفت، گسترش اعضای بریکس به مثابه یک گام “چشمگیر” به جلو برای این بلوک در مسیر چند قطبی شدن است. جنگ اوکراین پیشتر این روند را با توجه به قطبی کردن جدی فضا در گروه هفت و حوزه به اصطلاح “جهان جنوب” (کشورهای در حال توسعه) تسریع کرد.


کافرونی توضیح داد: “این تحول آشکارا حکم یک پیروزی برای روسیه و شاید حتی چیزی بیش از یک پیروزی برای چین است. همه کشورهای خاورمیانه روابط گسترده ای در حوزه تجارت و سرمایه گذاری با هر دو کشور دارند.”


این کارشناس آمریکایی روابط بین الملل خاطر نشان کرد: “نقش فزاینده اقتصادی و سیاسی چین در خاورمیانه – که قابل توجه ترین شکل آن مربوط به میانجیگری برای ازسرگیری روابط بین ایران و عربستان بود – بسیار تقویت خواهد شد. روسیه نیز در این میان از روابط نزدیک اقتصادی و سیاسی با مصر و امارات برخوردار است. از سوی دیگر گسترش اعضای بلوک بریکس هر چه بیشتر قدرت آمریکا را در خاورمیانه تحلیل می‌برد.”


به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، همچنین رودریک کیویت، استاد علوم سیاسی انستیتوی فناوری کالیفرنیا نیز نظر مشابهی با کافرونی دارد. او این طور استدلال می‌کند که الحاق کشورهای به لحاظ اقتصادی قدرتمند مانند امارات، ایران و عربستان سعودی به بریکس می‌تواند یک “تحول بزرگ” برای بریکس باشد.


کیویت بیان داشت: “امارات، ایران و عربستان سعودی به دلیل نفتشان، همگی از نظر اقتصادی کشورهای مهمی هستند. بنابراین اضافه شدن آنها به بریکس یک تحول بزرگ است.”


این کارشناس با این حال خاطرنشان کرد، اعضای فعلی و بالقوه بریکس از نقطه نظر سنتهای سیاسی با یکدیگر متفاوت هستند. این می تواند ایجاد یک صدایی و پیگیری اهداف سیاسی مشترک را برای آنها دشوار کند.


کافرونی نیز گفت: سخت می‌توان تصور کرد که اعضای بلوک بریکس، با وجود آن که “رقیب قدرتمند” گروه هفت محسوب می‌شوند با وحدت رویه عمل کنند.


این استاد کالج همیلتون گفت: “چین و روسیه بریکس را وسیله ای برای چالش آفرینی ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی برای برتری آمریکا/گروه هفت می دانند. آفریقای جنوبی و برزیل اما به صراحت چنین نیتی را رد کرده و آن را وسیله ای برای رقم زدن یک اقتصاد جهانی فراگیرتر می دانند.”


 وی بیان داشت، با این وجود رویدادهای نشست سران بریکس در ژوهانسبورگ همچنان یک “نقطه عطف” به حساب می‌آیند.


قبل از پانزدهمین اجلاس سران بریکس و دوستان بریکس که در پایتخت آفریقای جنوبی برگزار شد و همچنین در جریان این اجلاس، علاوه بر مساله گسترش اعضای گروه، ایجاد مکانیسم هایی برای کاستن از وابستگی فعالیتهای تجاری متقابل اعضای گروه به ارزهای ذخیره ای مانند دلار آمریکا یا یورو نیز یکی دیگر از موضوعات مهمی بود که مورد بحث قرار گرفت.


کیویت متذکر شد: “میل این کشور ها به ارائه یک جایگزین برای دلار آمریکا و یورو (یا دست کم اضافه کردن ارز مکمل به آنها) قابل درک است…مساله این است که ایجاد ارزی رقیب برای آنها سخت است. اگر چنین کاری دشوار نبود حتما خیلی وقت پیش آن را انجام می‌دادند. سازمان بریکس پلاس قرار نیست منطقه انحصاری روبل باشد. “

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *