اعلام آمادگی یک سرمایه گذار برای تولید خمیرمایه در همدان

ایسنا/همدان مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان گفت: پیگیر تولید خمیر مایه در استان همدان هستیم و در این رابطه یکی از سرمایه‌گذاران کارخانه‌دار استان اعلام آمادگی کرده است.


سیدحسین خوانساری چهارشنبه، ۲۴ آبان در جلسه شورای آرد و نان شهرستان رزن، اظهار کرد: یکی از سرمایه گذاران کارخانه‌دار استان همدان اعلام آمادگی کرده با توجه به کمبود خمیر مایه در استان در کارخانه خود نسبت به تولید خمیر مایه اقدام کند که اگر این امر محقق شود تولید این کارخانه پاسخگوی استان‌های غرب کشور خواهد بود.


وی افزود: در حال حاضر در کل کشور در بحث خمیر مایه دارای مشکل و کمبود هستیم. ضمن اینکه در بازار آزاد خمیر مایه وجود دارد و با توجه به کمبود خمیرمایه در استان از سایر استان‌های به صورت آزاد به همدان می‌آورند و می‌فروشند.


خوانساری در ادامه با بیان اینکه پیگیریم در سطح کشور به سومین استانی تبدیل شویم که برای سلامت مردم نان کامل تولید کنیم، خاطرنشان کرد: در رابطه با نان کامل چندین جلسه در استان برگزار شده و کارشناسان بهداشتی و غذا دارو بر این امر متفق القول هستند که تحقق نان کامل در استان موجب کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بیماری‌های گوارشی مردم خواهد بود.


وی یادآور شد: در بحث نان کامل درصد سبوس گیری آرد کمتر بوده و میزان سبوس گیری آرد سنگک از ۱۲ درصد به ۴ درصد کاهش خواهد داشت.


وی در ادامه در رابطه با بحث خرید تضمینی گندم امسال استات همدان خاطرنشان کرد: سال گذشته استان همدان دارای ۳۱۷ هزار تن و امسال دارای ۴۱۱ هزار تن خرید تضمینی گندم بوده که میزان خرید امسال به نسبت سال گذشته ۲۹ درصد و به نسبت سال ۱۴۰۰ افزون بر ۱۰۶ درصد افزایش داشته است.


خوانساری با بیان اینکه دولت ۱۱ هزار میلیون تن خرید تضمینی گندم نیاز دارد و تاکنون تنها ۱۰ میلیون تن آن  خریداری شده‌است، مطرح کرد: استان همدان به گندم خارجی نیاز دارد چراکه گندم ایران تنها گندم خوزستان و گلستان بوده که به استان‌های همدان نمی‌آید ضمن اینکه در حال حاضر مقداری گندم خارجی برای استان خریداری شده که از فردا بین کارخانه‌های آرد توزیع خواهد شد.


وی در ادامه با تأکید بر اینکه نیاز است در استان همدان قیمت نان را تغییر بدهیم، گفت: برخی از نانوایی‌ها در همین رابطه مبلغی به قیمت نان خود اضافه کرده‌اند و براساس آنالیز قیمت نان تمام استان‌های همجوار، قیمت نان همدان را نیز باید تغییر دهیم چرا که کارگران و شاطران نانوایی‌ها درآمد پایینی دارند.


وی اضافه کرد: اگر در شهرستان رزن هر یک از نانوایی‌ها برای پخت نان کامل سبوس دار تنوری خواستار باشند در صورت معرفی اقدامات لازم برای راه اندازی دو واحد نانوایی نان کامل در شهرستان انجام خواهد شد.


خوانساری با بیان اینکه در حال حاضر در شهر همدان یک نانوایی تافتون با سبوس کامل صددرصدی در حال فعالیت است، گفت: به دنبال آن هستیم که فعلا ۱۵ واحد نانوایی نان کامل در شهرستان همدان و دو واحد در شهر رزن راه اندازی شود که در این رابطه نیازمند آگاهی رسانی مردم از طریق رسانه ها در رابطه با مضرات نان سفید هستیم.


وی تأکید کرد: راه اندازی نان سبوس دار و کامل باید در سطح استان همدان اتفاق بیفتد و فکر مردم را از استفاده از  نان سفید خارج کنیم.


فرماندار رزن هم با بیان اینکه در سال جاری شهرستان رزن با ۷۵ هزار تن خرید تضمینی گندم بالاترین خرید تضمینی گندم در سطح استان همدان را به خود اختصاص داد، گفت: در شهرستان رزن ۱۱۹ واحد نانوایی فعال وجود دارد که از این تعداد ۱۴ واحد به نانوایی بربری، دو واحد تافتون، ۲۲ واحد سنگکی، ۷۷ واحد لواش و چهار واحد خانه پزی لواش اختصاص دارد.


علی‌اصغر غفاری‌آثار اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون ۸۴۰ مورد بازرسی مشترک از واحدهای نانوایی شهرستان انجام شده است.


وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۱۰۵۰ مورد بررسی از طریق نانوایی‌های سطح شهرستان از طریق سامانه “نانی نو” به جهادکشاورزی شهرستان ارجاع شده است، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۱۲۰ واحد نانوایی متخلف به تعزیرات حکومتی شهرستان معرفی شده که ۶۷ مورد این تخلفات  مربوط به عدم اجرای تکالیف صنفی، ۲۸ مورد کم فروشی، ۱۳ مورد عدم رعایت ساعت کاری، هفت مورد عرضه خارج از شبکه و تداخل صنفی و سه مورد عدم رعایت دستورالعمل‌های های بهداشتی بوده است.


غفاری‌آثار یادآور شد: هنگ کردن دستگاه کارتخوان، کمبود خمیرمایه، کیفیت پایین آرد، تغییر و کم و زیاد کردن آرد بدون هماهنگی شهرستان و عدم تحویل به موقع آرد از جمله مشکلات حوزه آرد و نان شهرستان رزن به شمار می‌رود که مرتفع شدن این مشکلات را از اداره کل غله استان خواستاریم.


وی در ادامه با تأکید بر اینکه در شهرستان رزن در زمینه آرد و نان عدم سبوس‌گیری را با جدیت پیگیر هستیم، گفت: در بحث مجوز “نانی نو” در شهرستان هیچ گونه محدودیتی نداریم و در بحث آموزش نانوایان سطح شهرستان آمادگی لازم برای همکاری با اداره کل غله استان را داریم.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *