انتخابات تجلی شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی است

ایسنا/گیلان معاون استاندار گیلان «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» را بزرگترین شعار ملت ایران در نهضت انقلاب دانست و گفت: انتخابات تجلی راهبردی ترین شعار و آرمان انقلاب یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است.


محمد جلائی امشب، ۱۵ بهمن ماه در مراسم بزرگداشت دهه فجر چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در مسجد امام رضا(ع) محله گلسار رشت برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا انقلاب، اظهار کرد: انقلاب اسلامی تجلی دو اصل مردم سالاری دینی و انسجام ملی است.


وی هندسه اندیشه سیاسی معمار کبیر انقلاب را مبتنی بر سه ضلع عقلانیت، معنویت و عدالت دانست و افزود: هندسه اندیشه سیاسی امام(ره) برگرفته از دو رکن مهم و اساسی یعنی انگیزه الهی و اجتماع مردم است.


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان با بیان اینکه امام خمینی(ره) همواره بر شناسایی مبدا نهضت انقلاب، یعنی خرداد ۴۲ تاکید دارد، اضافه کرد: ملت ایران در طول ۳۰۰ سال گذشته نهضت هایی را رقم زده و دستاوردهایی نیز داشته است؛ بزرگترین این نهضت ها و حرکت ها که در حافظه تاریخی مردم باقی مانده، قیام تنباکو با فتوای میرزای شیرازی و پس از آن انقلاب مشروطه و نهضت ملی نفت است.


جلائی با اشاره به تفاوت نهضت امام خمینی(ره) با سایر نهضت های تاریخ معاصر، تاکید کرد: امام انگیزه الهی را اساس و محور نهضت خود قرار داد و اجتماع مردم حول این محور را برجسته کرد؛ در واقع امام به درستی دریافته بود که مردم برای پذیرش انگیزه الهی که همان اسلام است، به دنبال این هستند که اسلام شناسان را در راس امور قرار دهند و لذا نظریه ولایت مطلقه فقیه را پروراند.


وی با بیان اینکه نهضت امام منافاتی با نهضت های قبلی ملت ایران در راه استقلال و آزادی ندارد، گفت: امام خمینی دین را محور نهضتش قرار داد، زیرا می دانست انگیزه الهی، شعارهای اساسی دارد و می توان از آن به عنوان آرمان یاد کرد.


معاون استاندار گیلان «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» را بزرگترین شعار ملت ایران در نهضت انقلاب دانست و ادامه داد: بدون شک هر کسی که به ایران دلبسته است، شعار استقلال و آزادی را شعار آرمانی خود قرار می دهد.


وی روشنگری را عامل فراگیر شدن شعار مذکور در نهضت انقلاب دانست و گفت: طبق آیه «إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» امام اعتقاد داشت که مردم باید از درون متحول شوند؛ شاهد موج بیداری اسلامی در مصر و لیبی و تونس و بحرین و… بودیم و اگرچه شعارها اسلامی بود، اما عدم حضور ولایت فقیه موجب بی نتیجه شدن این نهضت ها شد.


جلائی با بیان اینکه امام خمینی دین را در قانون اساسی گنجاند، خاطرنشان کرد: رمز بقای انقلاب همان رمز پیروزی یعنی انگیزه الهی و اجتماع مردم است؛ البته روشنگری به پذیرش عمومی کمک می کند که نتیجه آن بلوغ سیاسی و اجتماعی است. در واقع مردم با بلوغ سیاسی و اجتماعی می توانند حوادث داخلی و خارجی را پشت سر بگذارند.


وی اجتماع ملت ایران حول شعار واحد را نوعی هدایت الهی دانست و تاکید کرد: انتخابات یکی از رویدادهایی است که جمهوریت و اسلامیت نظام را حفظ می کند.


معاون استاندار گیلان تهی شدن جامعه از دین را موجب بی اثر شدن اجتماع مردم دانست و اضافه کرد: اگر انتخابات مهم نیست، چرا دشمنان شرکت نکردن در انتخابات را تبلیغ می کنند؟! در نتیجه اهمیت انتخابات برای انقلاب بسیار بالاست.


جلائی معنویت و عدالت را در طول عقلانیت دانست و ادامه داد: بدون عقلانیت محال است به معنویت برسیم و اگر به معنویت هم برسیم، نمی توانیم عدالت آفرین باشیم، زیرا عقل صراط است و پیامبر(ص) و امام معصوم(ع) و فرستادگان الهی مظهر عقل کامل هستند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *