انگلیس فعلا نام گروه واگنر را در فهرست سیاه نمی گذارد

وقایع پس از شورش اخیر نظامیان واگنر در روسیه باعث شده تا لندن در «تروریستی» اعلام کردن این گروه پیمانکار نظامی خصوصی دچار تردید شود.


به گزارش ایسنا، به نقل از وبسایت روزنامه انگلیسی تایمز، مبنای قانونی «تروریستی» خواندن گروه پیمانکار نظامی واگنر از همان ابتدا هم پیچیده بود، زیرا این گروه به عنوان یک «تشکیلات شبه‌نظامی» فعالیت می‌کرد.


در پی شورش گذرای اعضای واگنر، چرخش ناگهانی اعضای این گروه، مورد عفو واقع شدن یوگنی پریگوژین، بنیان‌گذار و فرمانده واگنر و همچنین اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که تاییدکننده تامین بودجه این گروه توسط کرملین بود، این پیچیدگی تشدید شد.


این روزنامه انگلیسی گزارش داد که پس از اذعان ولادیمیر پوتین به تامین مالی این گروه در سال‌های گذشته، افزودن نام این گروه به فهرست سازمان‌های «تروریستی» انگلیس می‌تواند پای دولت روسیه را هم به این فهرست بکشاند و لندن چنین چیزی نمی‌خواهد.


منابع تایمز گفتند که این رویدادی عجیب بوده و پیچیدگی‌های دیپلماتیک و قانونی زیادی خواهد داشت.


با این وجود، بر اساس گزارش تایمز، هنوز برخی از اعضای کابینه انگلیس از جمله وزیر مشاور در امور امنیت ملی و وزیر کشور قصد دارند که واگنر را یک سازمان «تروریستی» اعلام کنند.


ماه‌ها بود که خبرهایی پراکنده از اختلاف میان یوگنی پریگوژین، بنیان‌گذار گروه پیمانکار نظامی واگنر و نیروهایش با نیروهای ارتش روسیه و شخص وزیر دفاع، سرگئی شویگو، به گوش می‌رسید. نیروهای واگنر، ارتش روسیه را به «بی‌کفایتی» در جنگ اوکراین و عدم پشتیبانی از خود در این جنگ متهم می‌کردند و پریگوژین نیز هر از گاهی تهدید می‌کرد که نیروهای خود را از خطوط مقدم جنگ خارج می‌کند.


اختلاف پنهان و آشکار میان دو طرف ادامه یافت تا اینکه پریگوژین در ۲۳ ژوئن امسال در پیامی تلگرامی به سیم آخر زد و مدعی شد نیروهایش با موشک هدف حمله قرار گرفته‌اند. او تهدید کرد که انتقام خواهد گرفت.


اما یک روز بعد با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس این درگیری پایان یافت و پریگوژین به نیروهایش دستور عقب‌نشینی از مواضع خود در خاک روسیه را داد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم گفت که پرونده جنایی علیه پریگوژین مختومه شده و او با ضمانت شخص ولادیمیر پوتین به بلاروس رفته است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگردکتر علی اباصلتیان – مشاوره فوری 09387708025

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *