برگزاری دومین نمایشگاهی به وسعت ایران در آستانه نوروز

تهران ایرنا- رییس اتاق اصناف ایران در خصوص برگزاری دومین دوره از نمایشگاهی به وسعت ایران (جشنواره فروش ویژه نوروزی) گفت: امیدواریم در همه شهرها شاهد برگزاری این نمایشگاه باشیم چرا که اساس پیشنهاد این نمایشگاه، انتقادات و گلایه‌های زیادی بوده که سال‌های گذشته از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره بود.


به گزارش ایرنا  از اتاق اصناف ایران، نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های اصناف مراکز استان‌ها پیرامون بررسی موضوعات «کارگروه تخصصی اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی ستاد برگزاری ایام الله دهه فجر» و «دومین جشنواره فروش فوق‌العاده نوروزی (نمایشگاهی به وسعت ایران)» با حضور سعید ممبینی، رئیس اتاق اصناف ایران، هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و جمعی از روسای اتاق های اصناف مراکز استان‌ها برگزار شد.


رئیس اتاق اصناف ایران در این نشست، در خصوص دیدار فعالان اقتصادی با مقام معظم رهبری گفت: مایه مباهات است که ایشان به ریز مشکلات فعالان اقتصادی اشراف دارند چرا که در نشست برگزار شده، در خصوص موارد زیادی از جمله عدم دخالت دولت در امور بخش خصوصی و نظارت بر آنها و لزوم تسریع در اقدامات حمایتی بانک مرکزی تاکید کردند.


سعید ممبینی افزود: مقام معظم رهبری در این دیدار به شعارهای انتخابی سال‌های اخیر با محوریت حمایت از تولید و نیز اقدامات محدود کننده واردات اشاره کرده و فرمودند که آنچه مورد تاکید ایشان است، انحصار در تولید نیست و نباید در کیفیت کالاهای داخلی، کوتاهی شود. در مجموع فرمایشات ایشان در صورت اجرا از سوی مدیران اجرایی، مفید بوده و یاری‌دهنده بخش خصوصی خواهد بود.


تشکیل کارگروه تخصصی اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی ستاد برگزاری ایام الله دهه فجر


رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به نقش پر رنگ اصناف و بازاریان در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی گفت: با توجه به قرار گرفتن در آستانه چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف بزرگداشت یاد و خاطره شهدای اصناف و بازاریان در انقلاب اسلامی و تجدید پیمان با آرمان های انقلاب، ذیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، کمیته اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی به مسئولیت اتاق اصناف ایران و با عضویت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران، مرکز اصناف و امور بازرگانان، بسیج اصناف کشور و جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار تشکیل شده است.


وی افزود: همچنین نهمین روز از دهه فجر (۲۰ بهمن) با عنوان «انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، کارآفرینی» نام‌گذاری شده است تا فعالان اقتصادی به طور ویژه سهم خود از این جشن ملی را به منصه ظهور گذارند.


ممبینی بیان کرد: در این راستا، دستورالعمل ستاد برگزاری دهه فجر با همکاری اعضای کمیته اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی و با تأکید بر تشکیل کمیته‌های استان‌ها و شهرستان‌ها تدوین و ابلاغ شده است تا فعالان اقتصادی با اجرای برنامه‌های هماهنگ و جلوگیری از اقدامات موازی به هرچه بهتر برگزار شدن این آیین ملی و ایجاد نشاط در جامعه، نقشی موثر و در خور داشته باشند.


رئیس اتاق اصناف ایران در این رابطه از راه اندازی دو پویش #احسان‌امام امت (هر واحد صنفی یک خدمت) و #هر واحدصنفی‌یک‌پرچم خبر داد.


برگزاری نمایشگاهی به وسعت ایران در تمام شهرها


رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص برگزاری دومین دوره از نمایشگاهی به وسعت ایران (جشنواره فروش ویژه نوروزی) نیز گفت: امیدواریم در همه شهرها شاهد برگزاری این نمایشگاه باشیم چرا که اساس پیشنهاد این نمایشگاه، انتقادات و گلایه های زیادی بوده که سال های گذشته از برگزاری نمایشگاه های بهاره به ما رسیده  و حالا نمایشگاهی به وسعت ایران جایگزین شده است. خوشبختانه مسئولان وزارت صمت نیز حمایت کردند تا واحدهای صنفی دارای پروانه کسب به مناسبت شب عید بتوانند خدمات بهتر و مناسبتری به مصرف کنندگان ارائه دهند.


اطمینان مشتریان به کسبه، بیشتر از غرفه داران نمایشگاه های عرضه مستقیم


دبیرکل اتاق اصناف ایران در ادامه این نشست گفت: هدف از برگزاری دومین دوره «نمایشگاهی به وسعت ایران»، ایجاد حس خوب خرید با قیمت و کیفیت مناسب برای مردم و حمایت از کسب و کارها به ‌ویژه صنوف تولیدی و حمایت از تولید و عرضه محصولات ایرانی، حفظ و توسعه فرصت‌های شغلی در بنگاه‌های تولیدی و توزیعی، ممانعت در تمرکز فروش و همچنین جلوگیری از تجمع مشتریان در برخی اماکن در شرایط کرونایی است.


محمد باقر مجتبایی تصریح کرد: اصناف همیشه مورد اعتماد مردم بوده‌اند و دارای اعتبار اجتماعی هستند. به همین منظور خرید مستقیم کالا از کسبه اطمینان خاطر بیشتری نسبت به خرید کالا در نمایشگاه را به دنبال دارد.


مجتبایی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح جشنواره فروش نوروزی کمیته‌های تخصصی طرح و برنامه، کمیته اطلاع‌رسانی و کمیته نظارت و بازرسی تشکیل شده که فعالیت این کمیته ها بسیار تاثیرگذار است. یکی از مشکلاتی که معمولا با آن مواجهیم این است که اصناف همواره طرح های خوبی را اجرا می کنند اما در ارائه آمار ضعیف هستیم که این مساله نیز باید مدنظر اتاق های اصناف قرار بگیرد.


دبیرکل اتاق اصناف ایران افزود: زمان اجرای طرح جشنواره فروش فوق‌العاده از ابتدای بهمن‌ماه شروع شده که اوج فعالیت این جشنواره در دهه سوم بهمن ماه و اسفندماه خواهد بود و این جشنواره تا ۲۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ ادامه دارد تا مردم فرصت کافی برای تهیه کالاهای مورد نیاز خود داشته باشند.


در ادامه نشست قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران گفت: اصناف در همه دوران ها و عرصه ها بدون کوچیکترین توقعی پای انقلاب ایستاده و خواهند ایستاد و با وجود کم لطفی ها عقب نکشیدند و نسبت به حفظ آرامش بازار حس مسئولیت دارند.   


وی ضمن تقدیر از اقدام اتاق اصناف ایران در خصوص برگزاری جشنواره فروش فوق‌العاده نوروزی تصریح کرد: هر ساله شاهد برگزاری نمایشگاه های بهاره در سراسر کشور بودیم که همواره با نارضایتی و انتقاد اصناف روبرو می‌شد چرا که در این نمایشگاه ها تعداد محدودی شرکت داشتند که گاهی کالاهای با کیفیتی ارائه نمی‌شد و شرایط حضور برای همه صنوف معتبر وجود نداشت.


نوده فراهانی تصریح کرد: با توجه به اینکه برگزاری فروش های فوق العاده در قانون نظام صنفی صراحت دارد به دنبال این هستیم که این جشنواره ها جایگزین نمایشگاه ها شود و اگر بتوانیم این فروش های فوق العاده را به نحو احسن برگزار کنیم قطعا اینگونه نمایشگاه ها به فراموشی سپرده خواهند شد.دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *