بسیاری از بقاع متبرکه خراسان رضوی تبدیل به قطب فرهنگی شده اند

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر عملاً بسیاری از بقاع متبرکه به خصوص بقاع شاخص تبدیل به قطب فرهنگی شده‌اند.


حجت‌الاسلام محمد احمدزاده در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه پنجم ذیقعده سالروز بزرگداشت امامزادگان در تقویم ملی کشور ثبت شده است، اظهار کرد: همه ساله در این روز ویژه برنامه‌های بزرگداشت امامزادگان در یکی از بقاع شاخص استان برگزار می‌شود.


وی با اشاره به اینکه امسال این مراسم استانی در بقعه متبرکه سید محمد شهرستان کاشمر برگزار شد، افزود: در خراسان رضوی ۳۰۵ بقعه متبرکه داریم که امامزادگان هم جزو بقاع متبرکه استان با خدمتگزاری امناع، مدیران و خادمین افتخاری توفیق خدمتگزاری در این آستان‌های مقدس را دارند.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی عنوان کرد: برای اداره این بقاع متبرکه عملاً بودجه دولتی نیست و با نذورات و کمک‌های مردمی و خیرین بهترین برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و رفاهی برای زائران عزیز پیش‌بینی می‌شود.


وی با بیان اینکه چندین هزار نفر خادم افتخاری در استان‌های مقدس با افتخار مشغول خدمتگزاری هستند، به سخن رهبر معظم انقلاب در خصوص بقاع متبرکه اشاره کرد و گفت: ایشان فرموده‌اند بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند که در همین راستا با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر عملاً این اتفاق در بسیاری از بقاع متبرکه به خصوص بقاع شاخص استان افتاده است.


احمدزاده افزود: در خراسان رضوی چند نوع بقعه داریم که بقاع شاخص سطح ملی، سطح استانی و سطح شهرستان از آن جمله هستند، در بقاع سطح ملی و استانی نیز قطعاً این اتفاق افتاده و تبدیل به بقعه فرهنگی شده‌اند، در بقاع شهرستانی هم نسبت به قبل ارتقاء جدی پیدا کرده‌اند و در حال اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی هستند.


وی با اشاره به اینکه «قرار دوازدهم» در روز ۱۲ هرماه در این بقاع متبرکه با کمک خیرین و پشتیبانی مردم در حال اجراست، اذعان کرد: اگرچه در گذشته بقاع متبرکه مهجور بودند اما الان به کانون توجه فعالیت‌های فرهنگی منطقه خودشان تبدیل شده‌اند.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در خصوص برنامه‌های امسال گفت: ابتدای سال طرح‌هایی در بقاع متبرکه اجرا می‌شود که طرح آرامش بهاری در تعطیلات نوروز، ضیافت الهی در ایام ماه مبارک رمضان، طرح نشاط معنوی ویژه تعطیلات تابستان، بصیرت عاشورایی ویژه ایام محرم و صفر، یاس نبوی در ایام فاطمیه و…از آن جمله هستند.


وی همچنین گفت: یکسری برنامه‌ها به عنوان برنامه‌های اجتماعی مانند «قرار دوازدهم» تعریف شده که خدمات مختلفی توسط خیرین و اشخاص تعریف می‌شود.


احمدزاده با بیان اینکه برخی از بقاع طرح شمیم خدمت را دارند، عنوان کرد: در این طرح آموزش‌های لازم برای اشتغال، حرفه‌آموزی و… برای بانوان سرپرست خانوار اجرا می‌شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *