تست فیلمبرداری سریال موسی کلیم الله ع ابراهیم حاتمی کیا

رئیس صدا و سیما به همراه قائم مقام فرهنگی و معاون سیمای این سازمان از پشت صحنه فیلمبرداریِ تست تکنولوژی جدید سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت پیش‌تولید آن که با تیمی ۳۰۰ نفره و در سکوت خبری در جریان است، قرار گرفت.


به گزارش ایسنا، تکنولوژی تولید مجازی (در زبان انگلیسی: Virtual Production) تکنیکی جدیدی است که در چندسال اخیر توسط استودیوهای بزرگ فیلمسازی بین‌المللی استفاده می‌شود و قرار است برای اولین‌بار در سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» بومی‌سازی و اجرا شود.یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع صرفه‌جویی در ساخت دکور و فضاسازی «موسی کلیم‌الله (ع)»


طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار بود دکورهای و فضاهای میدانی عظیمی برای فصل اول و دوم مجموعه «موسی کلیم‌الله (ع)» ساخته شود که علاوه بر ساخت، نگهداری و تعمیرات آن در آینده نیز هزینه بسیار زیادی را به پروژه تحمیل می‌کرد.


در عین حال پس از تست‌های متعدد تکنولوژی تولید مجازی، برنامه‌ریزی‌های جدید نشان می‌دهد که فقط در دو فصل نخست سریال «موسی کلیم‌الله (ع)»، هزینه و زمان ساخت ۱۱۰ هکتار (معادل یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع) دکور و فضاهای عمومی صرفه‌جویی می‌شود. همچنین هزینه‌های پس از تولید؛ یعنی نگهداری و تعمیر دکور در سال‌های بعد نیز از پروژه حذف می‌شود.توسعه تکنولوژی جهانی تولید مجازی با توانِ ایرانی


تکنولوژی جدید تولید مجازی زیرساخت مهمی برای آینده سینما و تلویزیون ایران است که می‌تواند مسیر تولید آثار تاریخی را ساده‌تر و به صرفه‌تر کند.


این تکنولوژی، ترکیبی از فناوری‌ به روز جهانی، نیروی انسانی متخصص و ابزارهای فناورانه‌ است که برای واردات بخشی از تجهیزات فنی آن محدودیت‌هایی وجود دارد و نیروی انسانی متخصص بومی آن نیز باید آموزش داده شود.


پروژه سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» در مراحل مختلف با تشکیل تیم تحقیق و توسعه (R&D) و استفاده از استعداد نیروی انسانی متخصصِ ایرانی، اقدام به توسعه تکنولوژی و بومی‌سازی «Virtual Production» با ابزارهای داخلی کرده است. بر همین اساس، تست‌های مختلفی برای فیلمبرداریِ تکنولوژی «تولید مجازی» طراحی و اجرا شده است.


در عین حال، پیگیری‌های متعدد برای تامین و تجهیز زیرساخت‌های لازم و ترکیب آن با توان و ابزار داخلی در جریان است.


پیش‌بینی می‌شود که ایجاد دپارتمان‌ تولید مجازی، باعث اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این سریال شود که این مسیر همراه با آموزش مداوم نیروی انسانی متخصص داخلی، به منظور توسعه دانش این صنعت برای استفاده‌های آتی در کشور خواهد بود.


تست فیلمبرداریِ‌ سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» ابراهیم حاتمی‌کیا


جبلی در پشت صحنه «موسی کلیم‌الله (ع)» چه گفت؟


رئیس صدا و سیما از پشت ‌صحنه تستِ فیلمبرداری تکنولوژی جدید تولید مجازی برای پروژه سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» بازدید کرد. این تست توسط ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان سریال و با استفاده از جمعی از نیروی‌های متخصص جوان داخلی انجام شده است.


پیمان جبلی پس از تست موفقیت‌آمیز این تکنولوژی در بخش‌هایی از سریال «موسی کلیم‌الله (ع)»، ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت این پروژه بزرگ تلویزیون ایران، اعلام کرد که «تولید سریال موسی کلیم‌الله (ع) از اولویت‌های مهم سازمان صدا و سیما بوده و سازمان با تمام توان خود برای به سرانجام رسیدن این تکنولوژی در کنار نیروهای جوان و متخصص و تیم تولید سریال ایستاده است».


جبلی همچنین تاکید کرد که «از نتایج مهم بومی‌سازی این تکنولوژی و به نتیجه رسیدن آن در سریال موسی کلیم‌الله (ع)، تغییر خط تولید سنتی به تکنولوژی مدرن و صنعتی با استفاده از تکنولوژی روز در صنعت سریال‌سازی و سینمای ایران خواهد بود. این کار حاصل تلاش این تیم در ۹ ماه گذشته است و صدا و سیما ضمن استقبال از این تغییر، از آن پشتیبانی می‌کند».


در این دیدار، وحید جلیلی قائم مقام فرهنگی رئیس صدا و سیما و محسن برمهانی معاون سیما، جبلی را همراهی می‌کردند.سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» در چه مرحله‌ای است؟


پیش‌تولید سریال «موسی کلیم‌الله (ع)» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا از چندسال قبل با تلاش سیداحمد میرعلائی آغاز شد و کار تولید متریال‌های مورد نیاز سریال در چند بخش پیش رفت.


تولید سریال از سال گذشته به تهیه‌کننده جدید آن، یعنی سیدمحمود رضوی تحویل داده شد و پیش‌تولید «موسی کلیم‌الله (ع)» به عنوان یکی از بزرگترین سریال‌های دهه‌های اخیر صدا و سیما، در سکوت کامل خبری پیش رفته است.


در دو سال اخیر که پیش‌تولید سریال جلو رفته، بخشی از ساخت و سازها، تولید چند هزار دست لباس‌ و تعداد زیادی از اکسسوارهای پرتعداد پروژه، قطعات پازلی دکورهای سیار آن و … ساخته شده است. همچنین پیشرفت‌های تکنولوژیک پروژه نیز در گروه‌های R&D پیگیری می‌شود. 


در حال حاضر پیش‌تولید «موسی کلیم‌الله (ع)» ادامه دارد و تیم‌های تولید که مجموعا بیش از ۳۰۰ نفر هستند، مقدمات آغاز فیلمبرداری این مجموعه را آماده می‌کنند که امید است به یکی از پروژه‌های موفق دارای بازار جهانی به ویژه در جهان اسلام تبدیل شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *