روسای جمهوری ایران و روسیه درباره اوضاع اوکراین و مذاکرات وین

مسکو – ایرنا – دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین شامگاه پنجشنبه اعلام کرد: آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گویی تلفنی درخصوص وضعیت پیرامون مذاکرات وین و آخرین وضعیت اوکراین گفت و گو و تبادل نظر کردند.


به گزارش ایرنا از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین عصر پنجشنبه در گفت وگو با سید ابراهیم رئیسی، وی را از سیر اوضاع پیرامون اوکراین در رابطه با تصمیم برای اجرای عملیات ویژه نظامی برای دفاع از ساکنان جمهوریهای دونباس مطابق با معیارهای قوانین بین المللی و تعهدات روسیه در توافقنامه های دوستی و همکاری و کمک متقابل با جمهوریهای خلق دونتسک و لوگانسک آگاه کرد. 


در بیانیه کاخ کرملین آمده است: رئیس جمهوری ایران نیز به نوبه خود، نگرانی روسیه در عرصه امنیتی بخاطر اقدامات بی ثبات کننده آمریکا و پیمان ناتو را قابل درک خواند.  


 رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.


وی بامداد امروز (پنجشنبه) در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از عملیات نظامی ارتش روسیه در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.  


رئیسی و پوتین در ادامه گفت و گوی تلفنی درخصوص تلاش های دیپلماتیک برای حفظ و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) تبادل نظر کردند.


در این رابطه خاطرنشان شد که دستیابی به توافق نهایی در روند مذاکرات وین به حفظ ثبات و امنیت منطقه ای کمک می کند.


در پایان بیانیه کرملین آمده است: روسای جمهوری ایران و روسیه، باتوجه به نتایج اجلاس سران دو کشور در مسکو روز ۱۹ ماه ژانویه، بر عزم خود برای تحکیم همکاریهای دوجانبه در سطوح مختلف تاکید کردند. 
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *