روف گاردن

روف گاردن

 

روف گاردن شامل فضای سبزی است که در پشت بام خانه‌های امروزی جهت تزئین، ایجاد فضای تفریحی، بهبود معماری و در برخی موارد جهت استفاده از مزایای زیست محیطی آن طراحی و اجرا می‌شود. اجرای روف گاردن از گذشته‌های بسیار دور مرسوم بوده است، اما امروزه شکل ظاهری و نحوه اجرای آن با نمونه‌های قبلی تفاوت دارد. در گذشته در برخی از کاخ‌ها و ساختمان‌ها در قسمت تراس گل و گیاه پرورش می‌دادند که می‌توان از آن‌ها به عنوان نمونه اولیه روف گاردن نام برد. یکی از نمونه‌های تاریخی و قدیمی روف گاردن باغ معلق بابل است. از روف گاردن می‌توان برای طراحی پشت بام هتل‌ها، رستوران‌ها و حتی منازل مسکونی استفاده نمود. همچنین در برخی از کشورها استفاده از روف گاردن تنها جنبه تزئینی و زیست محیطی ندارد بلکه می‌توان از آن‌ها به عنوان مزارع تجاری نیز استفاده نمود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر و بهتر با این پدیده به ظاهر مدرن ولی با پیشینه تاریخی و کهن آشنا شوید.

 

کاربرد روف گاردن

 

طراحی روف گاردن اغلب در محدوده شهرها صورت می‌گیرد. یکی از مزایا و کاربردهای روف گاردن این است که به دلیل جذب حرارت کلی ساختمان می‌توانند در کاهش مصرف انرژی برای سرمایش تاثیرگذار باشند. در واقع علت گرمایش و سرمایش ساختمان تابش مستقیم نور خورشید یا سرما به سقف منازل است که با ایجاد و طراحی روف گاردن در قسمت پشت بام گرمایش و سرمایش ساختمان تا حدودی کنترل می‌شود.

یکی دیگر از مزایا و کاربردهای روف گاردن این است که با ایجاد یک پوشش گیاهی مناسب هنگام بارش برف یا باران از ایجاد حجم وسیع آب روان جلوگیری به عمل می‌آورد. در واقع ساختمان‌هایی که در قسمت پشت بام دارای روف گاردن هستند پس از بارندگی شدت و سرعت جریان آب روان از فاضلاب یا ناودان‌ها را با تاخیر همراه می‌سازند.

 

هدف اصلی از ایجاد روف گاردن

 

برای برنامه ریزان شهری سرسبزی محیط از اولویت بالایی برخوردار است زیرا مزایای زیست محیطی و زیبایی شناختی و حفظ ظاهر شهر اهمیت بالایی دارد. در واقع با ایجاد روف گاردن و یک فضای سبز روی پشت بام منازل می‌توان تا حدودی دمای هوا را کنترل کرد. همچنین این مسئله می‌تواند در کاهش میزان آلودگی نیز موثر واقع شود. اما به طور کلی هدف از ایجاد روف گاردن می‌تواند زیبایی سازی و ایجاد یک محل تفریحی باشد و یا اینکه به عنوان یک عایق جهت بهبود بهره‌وری انرژی یا کاهش هزینه‌های سرمایش گرمایش یک ساختمان ایجاد گردد.

 

مالب مفید دیگر در مورد روف گاردن

 

طراحی روف گاردن

شرکت فضای سبز

طراحی فضای سبز

 

 

پدیده‌ای چشم نواز به نام روف گاردن

 

شاید تاکنون با اصطلاح بهشت روی زمین مواجه شده باشید این اصطلاح اغلب به مکان‌هایی داده می‌شود که با دیدن آن ها روح شما جلا پیدا می‌کند و زیبایی آن چشمان شما را محسور می‌کنند. روف گاردن را می‌توان به عنوان یک نمونه از بهشت روی زمین تصور کرد. از جمله صفاتی که یک پدیده را به بهشت روی زمین تبدیل می‌کند عباراتی مثل محصور کننده، اعجاب انگیز و … هستند که بی‌شک شما با تماشا و قرار گرفتن در یک روف گاردن جذاب که طراحی آن با ظرافت و چیدمان خاصی صورت گرفته است این صفات را درک و لمس خواهید کرد. در واقع روف گاردن تنها جنبه کاربردی ندارد بلکه می‌توان آن را به عنوان یک عنصر فعال در نظر گرفت که می‌تواند احساسات و عواطف شما را بیدار کند و شما را بیشتر و بهتر با پدیده‌های جهان هستی و زیبایی‌های جهان خلقت آشنا کند.

 

با روف گاردن سقف ساختمان خود را زنده نگه دارید

 

روف گاردن شامل پوشش سقف ساختمان با استفاده از گیاهان است. البته این پوشش باید به نحوی صورت گیرد که تضمین کند فضای زندگی زیرین ضد آب باقی خواهد ماند. با توجه به اینکه ساختمان شما چه نوع کاربری دارد و چه انتظاری از یک روف گاردن دارید اجزای روف گاردن و نحوه طراحی آن می‌تواند متفاوت باشد.

 

طراحی روف گاردن

 

طراحی روف گاردن اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در یک ساختمان زندگی می‌کنید و به دنبال ایجاد یک فضای دلنشین برای گذراندن تفریحات و اوقات فراغت خود هستید و از شلوغی‌های خیابان‌ها بیزارید یا اینکه قصد دارید یک فضای مدرن و در عین حال رمانتیک و جذاب برای کسب و کار خود در نظر بگیرید ایجاد یک روف گاردن می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای این منظور تنها کافیست ویژگی‌های ساختمانی که قصد اجرای روف گاردن روی آن را دارید با ما در میان بگذارید و پس از بررسی‌های لازم از جانب کادر اجرایی مجموعه ما میزان بودجه و نحوه اجرا و نقشه نهایی روف گاردن با مشورت شما شکل می‌گیرد. لازم به ذکر است که ما در این زمینه از طراحان و مهندسین حرفه‌ای و با تجربه استفاده می‌کنیم که مطابق با نیاز و خواسته شما بهترین و جدیدترین ایده‌ها را برای اجرای روف گاردن به شما ارائه می‌کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *