سرخس نیازمند کمک فوری است ۲۱ نفر تاکنون راهی مراکز درمانی شده اند

ایسنا/خراسان رضوی فرماندار سرخس گفت: هر چند توفان از امشب مقداری فروکش می‌کند اما برای خاک‌روبی نیازمند کمک فوری از مرکز استان هستیم.


حسن نوری‌زاده در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز هم شرایط شهرستان سرخس به لحاظ توفان و گرد و خاک شدید در وضعیت هشدار و بحرانی قرار داشت، به همین دلیل حرکت تمامی قطارها را برای حفظ جان مسافران متوقف نمودیم اما تردد در جاده‌های مواصلاتی انجام می‌شود.


وی تصریح کرد: هرچند توفان مقداری فروکش کرده اما مراجعات به مراکز درمانی به دلیل نارسایی‌های تنفسی به شدت افزایش یافته است.


فرماندار سرخس خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار بیش از ۲۱ نفر از شهروندان به واسطه نارسایی تنفسی به مراکز درمانی شهرستان مراجعه داشته‌اند.


وی بیان کرد: هرچند بر اساس اعلام هواشناسی توفان امشب به پایان خواهد رسید، اما دستگاه‌های عضو مدیریت بحران همچنان در آماده‌باش هستند.


نماینده عالی دولت در سرخس با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات و توفان و حجم خاک را در محور سرخس به کندکلی، صمدآباد، قوش خزایی و جاده ترانزیتی گنبدلی داشتیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکل کمبود تجهیزات و ماشین‌آلات خاک‌روبی است.


                                                                               سرخس نیازمند کمک فوری است/۲۱ نفر تاکنون راهی مراکز درمانی شده‌اند


وی افزود: پس از فروکش کردن خاک و توفان، دهیاری‌ها و راهداری و شهرداری فاقد تجهیزات و امکانات خاک‌روبی هستند و باید حتماً از سوی استان کمک شود، درخواست تجهیزات و امکانات برای شهرستان از سوی استان داریم، بعضاً هنوز روستاها تمیز نشدند مجدد ریزگردها می‌آیند.


نوری‌زاده با بیان اینکه امروز بالغ‌بر ۲۵ روستا درگیر توفان شدید و گرد و خاک بودند، اظهار کرد: وضعیت در شهرستان اصلاً خوب نیست.


وی در ادامه با اشاره به اینکه این دومین روز متوالی بود که به دلیل وجود توفان شدید حرکت قطار مشهد-سرخس لغو می‌شد، عنوان کرد: توقف قطار به دلیل شن زدگی روی ریل و تأمین ایمنی مسافران بوده است.


فرماندار سرخس افزود: امروز پنج‌شنبه حرکت ۲ رام قطار رفت و برگشت مشهد-سرخس و بالعکس نوبت صبح و همچنین حرکت قطار ساعت ۱۴ و ساعت ۱۷ لغو شد.


وی یادآور شد؛ هرچند شدت گرد و خاک و ذرات آلاینده هوا دید افقی رانندگان در جاده ترانزیتی مشهد-سرخس را کاهش داده اما این جاده بر روی عبور و مرور وسایل نقلیه بسته نشده است.


نوری زاده در ادامه همچنین از شهروندان خواست درب و پنجره‌های منازل را محکم ببندند و تا حد امکان از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی‌مورد در معابر شهری خودداری کنید.


وی درخواست کرد: تردد خودروهای شخصی و استفاده از خودروهای تک سرنشین را کاهش داده و در صورت لزوم خروج از منزل یا محل کار حتماً از ماسک مناسب برای جلوگیری از تنفس هوای آلوده و همچنین عینک مناسب استفاده کنند.


فرماندار سرخس با تأکید براینکه کارکنانی که به واسطه شغلی بیشتر در معرض گرد و خاک قرار دارند حتماً از وسایل حفاظت فردی استفاده کنند، گفت: تا برگشت هوا به شرایط مطلوب از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود خودداری نمایید.


 وی با بیان اینکه استفاده از تجهیزات محافظتی شخصی از جمله ماسک تنفسی در جایی که میزان مواجه بسیار بالا باشد مفید است، خاطرنشان کرد: اولین توصیه بهداشتی در زمان آلودگی هوا ماندن در فضای بسته است اما در صورت مواجهه با تنگی نفس و هرگونه ناراحتی قلبی عروقی سریعاً به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان مراجعه کنید.


 از ابتدای سال جاری تاکنون دستکم چهار مرتبه مسیر ریلی و جاده ای مشهد-سرخس در اثر توفان شن، وقوع گرد و خاک و کاهش دید افقی مسدود شد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *