سفر نخست وزیر چین به آلمان برای رفع درست اختلافات

“نخست وزیر چین برای یک سری مذاکرات دولتی و تجاری با هدف “رفع درست اختلافات” و تقویت روابط با آلمان وارد برلین شد این سفر در حالی صورت گرفته که سیاستگذاری‌های پکن درباره روسیه، تجارت و حقوق بشر به شدت با واکنش‌های خصمانه‌ای از سوی غرب روبرو شده است.”


به گزارش ایسنا، به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، مقام شماره ۲ چین با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان در اولین سفر رسمی خود از زمان آغاز به کار در ماه مارس، دیدار و در مجمع همکاری‌های اقتصادی و فنی چین و آلمان شرکت خواهد کرد. او همچنین در طول این سفر با رهبران تجاری آلمان دیدار و از شرکت‌هایی در بایرن – بزرگترین ایالت آلمان و خانه برندهای جهانی مانند تولید کننده پوشاک ورزشی آدیداس، غول بیمه آلیانز و خودروساز آئودی – بازدید خواهد کرد.


لی چیانگ، نخست‌وزیر چین در بدو ورود به پایتخت آلمان گفت که طرف چینی آماده است تا در مبادلات صریح و عمیق با طرف آلمانی بر اساس اصول احترام متقابل، به دنبال زمینه مشترک و حفظ اختلافات مشارکت کند. او بر اهمیت “پیشبرد دوستی سنتی آنها” و “غلبه بر چالش ها” تاکید کرد زیرا جهان شاهد “آشوب و تغییرات بیشتر” است.


آخرین دور رایزنی مشترک دولتی بین لی کچیانگ، نخست وزیر سابق چین و آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان حدود دو سال پیش به صورت آنلاین انجام شد و این اولین گفتگوی حضوری بین دولتی از سال ۲۰۱۸ و همچنین اولین مذاکرات بین دو دولت فعلی است.


در طول سفر شش روزه لی به اروپا، او همچنین به فرانسه سفر خواهد کرد و در اجلاس سران برای یک پیمان مالی جدید جهانی در روزهای پنجشنبه و جمعه شرکت خواهد کرد. لی گفت، این سفر دولتی که مدت ها برنامه ریزی شده بود، پس از دیدار شی جینپینگ، رئیس جمهور چین و شولتس در ماه نوامبر و به دنبال “اجماع عمده” مورد توافق رهبران دو کشور انجام شد.


در این دیدار، شی گفت که همکاری دوجانبه باید از حوزه‌های سنتی به حوزه‌های نوظهور مانند انرژی‌های نو، هوش مصنوعی و دیجیتالی‌سازی گسترش یابد و در عین حال بر مخالفت با رویارویی بلوک‌ها تاکید کرد.


خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: چین روابط با آلمان را بسیار مهم می‌داند و به تعمیق و گسترش روابط با این کشور امیدوار است اما نخستین استراتژی امنیت ملی آلمان که چند روز پیش منتشر شد، می‌تواند لحن مذاکرات را تعیین کند.


در این استراتژی چین به اقدام علیه منافع آلمان، تخت فشار گذاشتن امنیت بین المللی و نادیه گرفتن حقوق بشر متهم شده و در عین حال، بر ضرورت همکاری پکن در زمینه مسائل جهانی مانند مبارزه با تغییرات آب و هوایی تاکید دارد.


“وولفگانگ بوچنر”، سخنگوی دولت آلمان می‌گوید: برلین انتظار دارد که تبادلات خوب و سازنده‌ای با یک شریک داشته باشد اما نحوه طبقه بندی شریک چیزی است که در طول ارائه استراتژی امنیت ملی دیده می‌شود.


شولتس نیز با بیان اینکه این طرح پیامی است مبنی بر اینکه ادغام چین در تجارت جهانی و روابط اقتصادی جهانی نباید مختل شود، افزود: مسائل امنیتی مطرح شده از سوی ما باید مدنظر قرار گیرد.


پکن در متن این استراتژی به عنوان یک “شریک، رقیب و حریف سیستمی” توصیف شده است.


وانگ ونبین،‌ سخنگوی وزارت خارجه چین گفت:‌ نگاه کردن به دیگران به عنوان رقیب، حریف یا حتی دشمن و تبدیل همکاری عادی به مسائل امنیتی یا سیاسی، تنها جهان ما را به سمت گردابی از تفرقه و تقابل سوق خواهد داد.


حرکت به سمت تنوع


آلمان به دلیل قدرت اقتصادی خود همواره از روابط ویژه با چین برخوردار بوده است. در دوران صداعظمی آنگلا مرکل، برلین رویکردی جدی و عملگرایی را در استفاده و بهره‌گیری از فرصت‌های اقتصادی و در عین حال بیان نظراتی کمتر درباره حقوق و آزادی مربوط به چین در پیش گرفته بود.


این روند باعث شد تا چین بازار اصلی صادرکنندگان آلمانی شود و به برلین هم اجازه داد تا به مساله فعالان برجسته حقوق بشری چین مانند “لیو شیا” ورود کند بدون آنکه باعث تقابل و پیامدهای جدی از سوی پکن شود.


اما پاندمی کرونا شک و تردید درباره اصل تکیه بر یک شریک دوردست را مطرح کرد چون چین خودش به شدت به لوازم ضروری از دارو گرفته تا لباس‌های جراحی و ماسک نیاز داشت. جنگ روسیه در اوکراین نیز رویکرد شکوفایی اقتصادی آلمان را در پی داشت.


با توجه به اینکه چین از دور شدن از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امتناع کرد، نگرانی در غرب بابت انگیزه‌های چین بیشتر شده است.


کمیسیون اروپا اخیرا با هشدار به این مساله که غول‌های مخابراتی چینی یعنی شرکت‌های هوآوی و ZTE خطری برای امنیت اتحادیه اروپا محسوب می‌شوند، اعلام کرد: استفاده از خدماتی را که به این شرکت‌ها متکی هستند، متوقف خواهد کرد.


در حال حاضر “تنوع بخشیدن” به یک کلمه کلیدی برای مقام‌های عالی رتبه آلمان تبدیل شده و برلین به شدت شرکای بیشتری را فراتر از بزرگترین قدرت‌های جهان به سممت خود جذب می‌کند.


چین از نظر اقتصادی دچار مشکل است


اما به طرز ناخوشایندی برای چین، این تغییر زمانی اتفاق می‌افتد که این غول آسیایی در حال تجربه کاهش رشد اقتصادی است.


روند کند و آهسته صادرات و درخواست‌های داخلی بر اقتصاد پس از کرونای چین تاثیر گذاشته و در عین حال، مهار اقدامات چین از سوی قدرت‌های اصلی چون آمریکا رو به رشد است.


تحلیلگران می‌گویند، جای شگفتی نیست که چرا لی چیانگ آلمان را به عنوان مقصد نخستین سفر خود انتخاب کرده است.


“تورستن بنر”، مدیر موسسه سیاست عمومی جهانی به خبرگزاری فرانسه گفت: با بدتر شدن روابط با ایالات متحده، پکن علاقه‌مند است که روابط سازنده خود را با بزرگترین بازیگر اروپا یعنی آلمان نشان دهد.


وی ادامه داد: پکن شاید از این فرصت برای پیگیری سیاست‌های خود در ایجاد اختلاف بین اروپا و آمریکا بهره ببرد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا
لینک مطالب دیگرآپادانا پدیده

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *