عبور ۸۰۰۰ کیلومتر رودخانه از مناطق مسکونی شهری و روستایی استان

ایسنا/کرمان مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: بیش از ۵۰ هزار کیلومتر طول رودخانه‌های فصلی و دائمی در استان است که ۸۰۰۰ کیلومتر آن در بافت جمعیتی و مسکونی شهری و روستایی قرار دارد.


حمید سالخورده ۲۲ آذرماه در ستاد بحران استان کرمان ویژه چهار شهرستان رفسنجان، سیرجان، انار و شهربابک در فرمانداری رفسنجان، اظهار کرد: سیل یکی از مخاطرات پرتکرار در استان است و استاندار کرمان با ارائه طرحی، انجام پیشگیری‌ها را مورد تاکید قرار داده و همه دستگاه‌های اجرایی به علاوه سازمان های مردم‌نهاد و دهیاری‌ها را به مدد طلبیده است.


وی افزود: در حال حاضر جای‌جای استان سیل‌بندها و لایروبی‌ها در حال اجراست و از ۸۰۰۰ کیلومتر رودخانه‌ای که در ناحیه جمعیتی و مسکونی قرار دارد، طرح مطالعاتی ۶۰۰۰ کیلومتر آن انجام شده است. در این طرح مطالعاتی ۷۹۰ نقطه آسیب‌خیز در استان شناسایی شده که در حال رفع یا مقاوم سازی هستند.


وی در ادامه اظهار کرد: باید بانک اطلاعاتی مخاطرات شهرستان‌ها تهیه شود و در مواقع بحران از وجود ظرفیت‌های مردمی و دهیاری‌ها در مقابله با پدیده مخاطره آمیز استفاده کرد.


سالخورده تصریح کرد: نباید بحران را دولتی کنیم زیرا بودجه‌های دولتی در زمانی به مدد می‌آیند که حادثه و بحران رخ داده باشد و برای جبران خسارت‌ها از آن بودجه استفاده می‌شود لذا پیشگیری باید مدنظر باشد.


وی توضیح داد: اگر بحث تجربه‌نگاری و مستندسازی‌ها را مدنظر قرار دهیم می‌توان توانایی‌ها را در مقابله با بحران‌های بعدی به کار گرفت.


مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: فرمانداری‌ها پایش سرزمینی خود را رصد کنند که در کاهش خطر سیل موثر است.


وی از شهردار رفسنجان قدردانی کرد و افزود: این نهاد بدون جذب یک ریال از ستاد بحران با ظرفیت‌های موجود در سیل سال گذشته به ویژه در ساماندهی رودخانه شور کمک کرد.


سالخورده اضافه کرد: صندوق بیمه کشاوری و نیز صندوق بیمه حوادث طبیعی در کشور ایجاد شده تا به خسارت دیدگان در این زمینه‌ها کمک‌رسانی کند لذا امسال در بحث صندوق بیمه حوادث طبیعی عدد خوبی در نظر گرفته شده و از طریق بنیاد مسکن این تسهیلات واگذار می‌شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *