غائبی جمع بندی موفقیت آمیز مذاکرات با اتخاذ تصمیمات لازم دور

تهران – ایرنا – سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین گفت: در صورتی که آمریکا و سایر اعضای برجام در مذاکرات حسن نیت خود را نشان دهند و تصمیمات سیاسی لازم و درستی برای رفع سریع تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی اتخاذ کنند، جمع بندی موفقیت آمیز مذاکرات دور از دسترس نیست.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، محمد رضا غائبی در سخنرانی خود در نشست شورای حکام با موضوع راستی آزمایی و نظارت بر اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران، مواضع اصولی ایران را خطاب به نمایندگان دولت های عضو مطرح کرد.


غائبی با اشاره به محرومیت ایران از حقوق مشروعه خود ذیل برجام به واسطه خروج آمریکا و اعمال سیاست رسوای فشار حداکثری توسط این کشور، افزود: کوتاهی سه کشور اروپایی (E۳) و اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات خود و جبران نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایالات متحده، چاره ای برای ایران جز توسل به تنها راه حل موجود، یعنی توقف اجرای تعهدات متقابل که به صراحت در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام مجاز شمرده شده است، باقی نگذاشت.  


وی با اشاره به تصویب قانون مجلس شورای اسلامی سه سال پس از خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن الزامات مندرج در قانون مذکور در بازه زمانی تعیین شده و در نتیجه انجام اقدامات جبرانی ذیل آن و در قالب بندهای مربوطه برجام توسط دولت ایران، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در صورتی که طرف‌های دیگر به اجرای کامل و قابل راستی‌آزمایی تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردند، اقدامات جبرانی خود را برمی‌گرداند.


 سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین تأکید کرد: با این حال، آژانس طبق موافقتنامه پادمان به تاسیسات هسته ای ایران دسترسی منظم دارد و گزارش‌های مدیر کل، جلوه‌ بارزی از سطح بی‌سابقه شفافیت در برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.


غائبی با اشاره به پیشرفت های اخیر در همکاری ها میان ایران و آژانس و همچنین توافق دوجانبه ۵ مارس میان دو طرف، خطاب به دولت های عضو تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به طور جدی و موثر در مذاکرات با اعضای برجام برای رسیدگی به مسائل مرتبط  برای احیای برجام شرکت کرده است.


وی تصریح کرد: پیشرفت چشمگیری در مذاکرات تاکنون حاصل شده است و در صورتی که آمریکا و سایر اعضای برجام حسن نیت خود را نشان دهند و تصمیمات سیاسی لازم و درستی برای رفع سریع تحریم های ظالمانه و غیر انسانی اتخاذ کنند، جمع بندی موفقیت آمیز مذاکرات دور از دسترس نیست.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40