مخبر تکمیل راه آهن رشت به آستارا پروژه اولویت دار دولت است

تهران – ایرنا – معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های متعدد و گسترده گیلان برای توسعه، بر ضرورت تلاش جدی مسئولان این استان برای شناسایی و معرفی این ظرفیت‌ها و رفع موانع دست و پاگیر جهت مشارکت مردم و حضور بخش خصوصی تأکید کرد.


به گزارش حوزه دولت ایرنا، «محمد مخبر» ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان، مسائل مرتبط با آب و فاضلاب، دفع پسماند و مشکلات تالاب‌ها را از معضلات جدی این استان برشمرد و افزود: برای حل این مشکلات لازم است که برنامه‌ریزی و پیگیری جدی صورت گیرد. 


معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به مسائل مطرح شده در جلسه در خصوص برخی محصولات کشاورزی از جمله چای و برنج، تصریح کرد: واردات برنج در ایام اخیر اقدامی جهت تعادل بخشی به بازار و تنظیم عرضه و تقاضا بود اما رویکرد اصلی دولت این است که از واردات برنج در صورت آسیب به تولید داخل جلوگیری شود.


مخبر اظهار داشت: ظرفیت‌های سه استان شمالی کشور در بخش کشاورزی بسیار گسترده است؛ به گونه ای که اگر به نحو مطلوب از این ظرفیت‌ها استفاده شود، از محل درآمدهای حاصله می‌توان بخش زیادی از هزینه‌های مورد نیاز کشور را تأمین کرد. 


معاون اول رئیس جمهور اجرای راه‌آهن رشت به آستارا را یکی از طرح های مهم و اولویت‌دار دولت عنوان و خاطر نشان کرد: با تمهیدات دولت این قطعه از کریدور شمال به جنوب نیز به سرعت راه‌اندازی می‌شود تا کشور بتواند از مزایای بزرگ کُریدورهای بین‌المللی و درآمدهای ترانزیتی بهره مند شود.


استاندار گیلان نیز در این جلسه گزارشی از روند اجرای مصوبات سفر استانی رئیس جمهور و تخصیص اعتبارات مربوط به این مصوبات ارائه کرد و به تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای دفع پسماند، توسعه شبکه فاضلاب و آبخیزداری و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در استان پرداخت. 


نمایندگان مردم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه مسائل مرتبط با فاضلاب و پسماند، حاشیه نشینی، خشکی تالاب‌های استان، مسایل مرتبط با چای و برنج، میزان غرق شدگی در سواحل، لایروبی آبراهه‌ها، تنش آبی و فرسودگی و ناپایداری شبکه برق استان را از چالش های این استان برشمردند و به تشریح مهم ترین دغدغه‌های خود در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی، مغفول ماندن ظرفیت‌های صنعتی استان، تأمین سرمایه در گردش کارخانه تولید کاغذ و بسترسازی برای فعالیت بخش خصوصی جهت توسعه گردشگری استان پرداختند.