هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

نهال گردو دیرگل یکی از پرطرفدارترین درختانی است که اکثر کشاورزان تمایل دارند این گیاه را در زمین و باغ خود داشته باشند. محصولات تولید شده توسط درخت گردو قیمت بالایی دارد از همین رو در سراسر جهان شناخته شده و معروف است.


به گزارش ایسنا به نقل از آریا نهال، اگر در هنگام کاشت و خرید نهال گردو به خصوصیات و ویژگی‌های آن توجه کنید، درختانی پر بار خواهید دید. یکی از این ویژگی‌ها که باید قبل از خرید نهال به آن توجه کرد، دیرگل بودن نهال گردو است که آب‌وهوا و جغرافیای خاصی را برای رشد می‌طلبد. به دلیل اهمیت این موضوع در این نوشته به معرفی چند نوع از درختان گردو دیرگل می‌پردازیم تا نهالی گردویی مناسب برای باغ یا زمین خود برگزینید. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


“https://ariyanahal.ir/late-flowering-walnut-seedlings/”>نهال گردو دیرگل به رقمی گفته می‌شود که در حدود 2 الی 3 هفته دیرتر از سایر ارقام گردو گل‌دهی نماید؛ این امر موجب می‌شود که شکوفه‌ها در برابر سرمای زودرس بهار در امان بمانند و باردهی درخت گردو را در فصل تابستان حفظ نماید از همین روی مناسب مناطق سردسیر یا مناطقی که بهاری زمستانی تجربه می‌کنند، می‌باشد.


درخت گردو دیرگل


یکی از انواع نهال گردو دیرگل که نژادی فرانسوی دارد، نهال فرنور نام دارد. “https://ariyanahal.ir/5-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%AF/”>پیوند نهال گردو در این نژاد اکنون در بسیاری از نهالستان‌های آذربایجان غربی تکثیر شده است. این نهال مناسب کاشت در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر است، زیرا مقاومت بالایی در برابر سرما از خود نشان می‌دهد. این نوع درخت زود بازده است، یعنی از همان سال‌های اولیه کاشت خود محصول تولید می‌کند.


به عبارتی می‌توان گفت باردهی این نوع درختان در هر هکتار، 6 تن تخمین زده شده است. علاوه‌ بر تمامی این ویژگی‌ها و مزایا که برای نهال فرنور ذکر شد، این رقم نهال در برابر انواع بیماری‌ها از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد.


یکی دیگر از درختان گردو محبوب و دیرگل را می‌توان نژاد گردو خوشه‌ای دانست. این نهال‌ در مناطق سردسیری کاشته می‌شوند و محصولاتی در حجم و مقدار بسیار بالا تولید می‌کنند. به دلیل میزان باردهی و همچنین مقاومت خوبی که در برابر سرما از خود نشان می‌دهد اکثر باغداران علاقه‌مند هستند این نهال گردو را تهیه کرده و در باغ‌های خود کاشته و پرورش دهند تا در مدت زمان کم سود بالایی کسب کنند. باردهی این درخت به صورت خوشه‌ای است.


از دیگر درختان دیرگل و مقاوم در برابر سرما، نهال گردو اسرائیلی (فلسطینی) نام دارد. برخلاف اسم این نهال، این درخت نژاد و بومی ایران است که این اسم از دیرباز به آن اختصاص یافته است. اگر بخواهیم در برابر ویژگی‌ها و خصوصیات این نوع درخت توضیحاتی در اختیار شما قرار دهیم به قد و پایه کوتاه آن اشاره می‌کنیم که زمان برداشت گردو را برای کشاورزان و باغداران بسیار ساده می‌کند.


با این وجود عملکرد این درخت و باردهی آن بسیار متفاوت بوده و از همان سال‌ دوم شروع به باردهی می‌کند. روی نهال‌ گردوی این نژاد اصلاحاتی صورت گرفته است تا مناسب کاشت در مناطق سردسیر شده است.


همان‌طور که از نام آن مشخص است، این نهال گردو کانادایی را می‌توان بومی مناطق سردسیر کانادا دانست؛ این نژاد از درختان گردو، دیرگل بوده و قابلیت کاشت در ارتفاعات بالای 3000 متر را دارند. نهال‌های گردو بازدهی خوبی داشته و در مناطق بسیار سرد محصولات خوبی تولید می‌کنند. معمولاً اوج باردهی این درختان در سال هفتم به بعد نمایان شده و در حدود 50 کیلو برای هر درخت گزارش شده است. از این رو از هر هکتار در حدود 15 تن برداشت می‌شود.


یکی از نهال گردو دیرگل که بومی خود ایران است، تویسرکان نام دارد. این درخت گردو مناسب کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی است، از این رو در ارتفاعات 500 تا 1500 متر نیز قابلیت کاشت و باردهی دارد. این درختان دارای ارتفاع 30 متر بوده و معمولاً از سال سوم باردهی را آغاز می‌کنند.


میزان باردهی این نوع درخت در حدود 12 تن در 2 هکتار گزارش شده است که رقمی مناسب و ایده‌آل است.


در این نوشته با چند نوع از درختان گردو دیرگل آشنا شدید و ویژگی‌های هریک را در باغداری شناختید، حال اگر به دنبال مکانی مناسب برای خرید نهال گردو می‌گردید، می‌توانید به آریا نهال مراجعه کنید. پایه و اساس این نهالستان را می­‌توان ترکیبی از علم و دانش و تجربیات چندین ساله کشاورزان و باغداران دانست که همگی کنار هم جمع شده‌اند تا خدماتی ایده‌­آل و مناسب را در اختیار مشتریان قرار دهند.


در نهالستان آریا نهال 17 نوع نهال گردو دیرگل به فروش می‌رسد که می‌توانید با توجه به محل جغرافیایی و آب‌وهوا و خاک کشاورزی منطقه خود، نژاد مناسب را برگزیده و خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این مجموعه مراجعه کرده و با کارشناسان مجرب آن در ارتباط باشید.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *