کامیون روسی صلیب سرخ بالاخره به مرکز قره باغ رسید

مقامات محلی قره‌باغ از ورود یک کامیون حامل کالاهای اساسی برای کمک‌رسانی به این منطقه محاصره‌شده ارمنی‌نشین، از طریق عبور از مناطق تحت کنترل آذربایجان خبر دادند.


به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، یک کامیون روسی صلیب سرخ برای اولین بار در 35 سال گذشته، امروز از مناطقی که در قلمرو آذربایجان قرار دارد، عبور کرده و به منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ رفت.


مقامات محلی گفتند که این کامیون برای کمک‌رسانی به ساکنان منطقه که از دسامبر در محاصره قرار دارند، به اِستِپاناکِرت (خانکندی)، مرکز این منطقه رسید.


اگرچه قره‌باغ از نظر بین‌المللی بخشی از آذربایجان محسوب می‌شود، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در جنگی از تصرف باکو خارج شد و دهه‌ها، با حمایت مستقیم ارمنستان و به لطف جاده مواصلاتی گذرگاه لاچین دوام آورد.


اما آذربایجان در جنگ دومی در سال ۲۰۲۰ این منطقه را بازپس گرفت و ارمنستان کنترل این گذرگاه را از دست داد و برقراری نظم و اداره آن تا زمانی که در دسامبر محاصره شد، بر عهده صلح‌بانان روسیه قرار گرفت.


یکی از خبرنگاران رویترز شاهد رهسپار شدن این کامیون پس از چند روز توقیف در شهرستان بردا بود و آرمن پرس،‌خبرگزاری رسمی ارمنستان نیز تصویری از این کامیون در مرکز قره‌باغ منتشر کرد.


آرمن‌پرس به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ نوشت، کامیونی که به آن اجازه ورود داده شد، «حامل کالاهای اساسی تولید روسیه است.»


آذربایجان گفته است که قصد دارد ایست بازرسی خود را در جاده لاچین حفظ کند و این موضوعی است که روابط میان ارمنستان و روسیه را به طور جدی متشنج کرده است. ایروان مدت‌هاست برای نیازهای امنیتی خود به روسیه متکی است.


انتهای پیام

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگریدکی شاپ فروشگاه لوازم مزدالینک مطالب دیگرشیرآلات بهداشتی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *