کلید تحول اقتصادی آفریقا چیست

مشارکت بیشتر و متنوع‌تر در تجارت جهانی کلید دستیابی به تحول اقتصادی آفریقاست.


به گزارش ایسنا، بانک جهانی  اعلام کرده که کشورهای آفریقایی باید مشارکت خود را در تجارت بین‌المللی و زنجیره‌های ارزش جهانی گسترش و تنوع دهند تا فقر را در مقیاس بزرگ کاهش دهند و اقتصاد خود را متحول کنند. این قاره باید از تجارت مواد خام فراتر رفته و تولید و تجارت خود را به اقتصاد جهانی پیوند دهد تا از تقاضای نامحدود و نوآوری در طول زنجیره تامین بهره ببرد.


اقتصاد جهانی منبع رشدی است که اقتصادهای آفریقایی نمی‌توانند نادیده بگیرند. در حالی که صادرات کالاها و خدمات آفریقا سریع‌ترین رشد خود را در دهه گذشته داشته است، حجم آن پایین است و تنها ۳ درصد تجارت جهانی است. شواهد موجود نشان می دهد که منابع طبیعی و عمدتا نفت، بخش عمده صادرات آفریقا را تشکیل می‌دهد.


رشد سریع طبقه متوسط و تقاضا از شرق آسیا، همراه با افزایش دستمزدهای نسبی با تغییر ساختار زنجیره‌های ارزش جهانی، فرصت‌های بازار جدیدی را برای کشورهای آفریقای جنوب صحرا فراهم می کند تا تجارت با آسیا را از نظر استراتژیک متنوع کنند.


روابط تجاری بین کشورهای آفریقای جنوب صحرا و آسیا در دهه‌های گذشته گسترش یافته است و برای برخی از کشورهای آفریقای جنوب صحرا، شرکای تجاری کلیدی آنها چین، هند و اندونزی می‌شوند و جایگزین اتحادیه اروپا، ایالات‌متحده، به ویژه پس از سال ۲۰۱۰ می‌شوند.


بر اساس گزارش بانک جهانی، کارشناسان اظهار کردند که کشورهای آفریقایی باید اصلاحات ساختاری داخلی مهم را انجام دهند تا ظرفیت عرضه منطقه را افزایش دهند و این را می‌توان با بهبود اتصال دیجیتال و فیزیکی، حفظ مدیریت هوشمند اقتصاد کلان با نرخ ارز پایدار و رقابتی و تورم پایین و افزایش کارایی به دست آورد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگرموتور برق چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *