گرفتگی عضلات و درمان آن

گرفتگی عضلانی یک انقباض ناگهانی و غیرارادی یک یا چند ماهیچه است. درصد زیادی از افراد برای یک بار هم تجربه گرفتن ناگهانی عضلانی را بخصوص در ناحیه پشت ساق پا را دارند.


در بسیاری از افراد بعد از یک روز پرکار، گرفتگی­های عضلانی در نواحی کمر را تجربه کرده اند. گاهی درد شدید ناشی از گرفتگی عضلات در شب میتواند فرد را بیدار کند و حتی گرفتگی عضلات می تواند استفاده از عضله آسیب دیده را به طور موقت غیرممکن کند.عضله ای (یا حتی چند فیبر از یک عضله) که به طور غیرارادی منقبض می شود، در “اسپاسم” قرار دارد. اگر اسپاسم شدید و پایدار باشد، تبدیل به یک گرفتگی می شود. گرفتگی عضلانی اغلب باعث سفت شدن قابل مشاهده یا قابل لمس عضله درگیر می شود.


گرفتگی عضلات بسیار شایع است. تقریباً %95 از انسان ها در دوره ای از زندگی خود گرفتگی عضلات (اسپاسم عضلات) را تجربه می کنند.گرفتگی عضلات و درمان آنعلل گرفتگی عضلات عبارتند از:


· کشیدگی یا استفاده بیش از حد از یک عضله (شایع ترین علت گرفتگی عضلات)


· فشرده شدن اعصاب


· کم آبی بدن


· سطوح پایین الکترولیت هایی مانند منیزیم، پتاسیم یا کلسیم


· سطوح پایین برخی ویتامین ها در بدن


· خونرسانی ناکافی به عضلات


· بارداری


· داروهای خاص


· دیالیز


· برخی علل ناشناخته
· کشش یا ماساژ ملایم عضله: تمرینات کششی به بهبود و حفظ انعطاف‌پذیری و حفظ جریان خون مناسب عضلات کمک می‌کنند


· استفاده از گرما زمانی که عضله سفت است و یخ در زمانی که عضله درد دارد


· مصرف مایعات بیشتر در طول روز


· مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی: در ادامه به برخی از ویتامین ها و املاح مهم در رفع گرفتگی عضلات اشاره می کنیم:


منیزیم:


منیزیم از مهم ترین ریزمغذی‌ها است که در رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات، بهبود عملکرد های ورزشی و کاهش دردهای عضلانی نقش موثری ایفا می کند. تحقیقات نشان داده است که منیزیم می تواند در رفع گرفتگی عضلانی نقش شایانی داشته باشد. این ماده ی مهم حتی کرامپ ها و اسپاسم های عضلات در دوران بارداری را کاهش می دهد.


ویتامین  B1:


مطالعات نشان می دهد که ویتامین B1 به‌طور قابل‌توجهی شدت گرفتگی‌های عضلانی و همچنین مدت‌زمان آن را کاهش می‌دهد. در واقع، ویتامین B1 شدت درد ناشی از اسپاسم عضلات را نزدیک به یک سوم و مدت زمان درد را به نصف کاهش می دهد.


ویتامین  D:


کمبود ویتامین D  موجب درد و گرفتگی های عضلانی می شود. کمبود شدید ویتامین D توده عضلانی را کاهش می دهد و به دنبال آن ضعف عضلانی را افزایش می دهد.
مکمل ویتاول مگنیبان از بهترین مکمل ها در بازار دارویی ایران برای کاهش درد و گرفتگی عضلات می باشد.


مکمل ویتاول مگنیبان به دلیل حضور منیزیم، ویتامین B1، ویتامین D بسیار موثر در رفع اسپاسم و درد های عضلانی است.


مگنیبان به طور ویژه اسپاسم های عضلانی را از بین می برد و نقش موثری در ارتقا سلامتی افراد دارد.


ویژگی دیگر ویتاول مگنیبان که آن را از دیگر مکمل ها متمایز می­کند، حضور ویتامین K2 درفرمولاسیون آن است. ویتامین K2 یک ویتامین محلول در چربی می باشد که باعث جلوگیری از کلسیفیه شدن (رسوب کلسیم) در عروق می­شود و از این طریق به سلامت قلب و عروق کمک می­کند.گرفتگی عضلات و درمان آنویژگی ها و موارد مصرف مکمل ویتاول مگنیبان شامل موارد زیر می باشد:


· کاهش درد های عضلانی


· کمک به رفع گرفتگی عضلات


· بهبود عملکرد در ورزشکاران


· بهبود عملکرد ذهنی و شناختی


· کمک به سلامت عضلات و استخوان


· کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی


· کاهش حملات میگرن


بنابراین برای مدیریت مناسب گرفتگی‌های عضلانی؛ داشتن استراحت مناسب، پرهیز از انجام فعالیت های پیچیده و سنگین، انجام تمرینات کششی مناسب، استفاده از کمپرس گرم هنگام گرفتگی و سفت شدن عضله و کمپرس سرد در مواقع درد عضلانی، نوشیدن مایعات کافی در طی روز و استفاده از مکمل مگنیبان که تاثیر شایانی در کاهش درد و گرفتگی عضلات دارد، توصیه شده است.


تهیه و تدوین: دکتر رعنا منوچهریمنابع:


 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820#:~:text=Overuse%20of%20a%20muscle%2C%20dehydration,Inadequate%20blood%20supply  https://www.medicalnewstoday.com/articles/vitamin-for-leg-cramps https://www.healthline.com/health/muscle-cramps https://www.cochrane.org/CD009402/NEUROMUSC_magnesium-muscle-cramps https://www.chiroeco.com/supplements-for-muscle-cramps/گرفتگی عضلات و درمان آن


دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *