۱۸۰۰ نشریه ایرانی از مؤسسه ISC ضریب تاثیر گرفتند

تعداد ۱۸۰۰ عنوان نشریه ایرانی به پایگاه نشریات علمی ISC-JCR راه یافتند.


به گزارش ایسنا، دکتر سید احمد فاضل‌زاده، رئیس مؤسسه ISC گفت: مؤسسه ISC به‌عنوان تنها مرجع رسمی علم‌­سنجی در کشور و سومین پایگاه استنادی بین‌المللی بعد از پایگاه‌های کلاریویت آنالیتیکس و اسکوپوس است که عملکرد مجلات را بر اساس تحلیل‌ها و شاخص‌های استنادی ارزیابی می‌کند و نشریات دارای ضریب تأثیر را در قالب «پایگاه نشریات علمی ISC-JCR»  ارائه و در اختیار جامعه علمی قرار می‌دهد.


در جدول ۱، تعداد نشریات ایرانی معتبر نمایه شده در پایگاه‌های استنادی بین‌المللی (مجموعه هسته وب علوم، اسکوپوس و سامانه نشریات علمی ISC) به تفکیک وزارت عتف، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و … ارائه شده است.


۱۸۰۰ نشریه ایرانی از مؤسسه ISC ضریب تاثیر گرفتند


حضور نشریات معتبر ایران در سامانه ISC-JCR


رئیس مؤسسه ISC بیان کرد: بر اساس آخرین ارزیابی انجام شده، تعداد ۱۸۰۰ عنوان نشریه ایرانی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر سازمان ها و مؤسسات از جمله حوزه علمیه؛ فرهنگستان علوم به سامانه ISC-JCR راه یافتند.


۱۸۰۰ نشریه ایرانی از مؤسسه ISC ضریب تاثیر گرفتند


فاضل‌زاده گفت: در این پایگاه نشریات، شبکه روابط میان مقالات بر اساس تحلیل ارجاعات آن‌ها ترسیم شده است. به منظور اجرای تحلیل‌های استنادی، نشریاتی که در پایگاه نشریات ISC دارای آرشیو کاملی از شماره­‌های دو سال اخیر (به علاوه‌ سال محاسبه ضریب تأثیر) هستند، شناسایی و روابط استنادی میان مقالات منتشرشده در آن‌ها تحلیل و ضریب تأثیر هر نشریه بر اساس شمار استنادها و شمار مقالات آن محاسبه می‌شود. ضریب تأثیر نشریات، شاخصی کمی است که میزان اثرگذاری یک نشریه بر نشریات دیگر را می­‌سنجد و برای ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی نشریات علمی در رشته‌های مختلف در سطح ملی یا برای مقایسه نشریات در سطح بین‌المللی به‌کار گرفته می‌شود.


وی ادامه داد: در ادامه نشریات هر رشته بر اساس توزیع مقادیر ضریب تأثیر آن‌ها نظم نزولی داده شده و در چارک‌های Q۱ تا Q۴ قرار می‌گیرند. چارک اول (Q۱)، ۲۵ درصد از نشریات حوزه موضوعی مربوطه را در بر می­‌گیرد که بیشترین مقادیر ضریب تأثیر و در نتیجه بالاترین سطح اثرگذاری را در مقایسه با ۷۵ درصد نشریات دیگر در آن حوزه داشته‌اند. به همین ترتیب، چارک چهارم (Q۴) نشریاتی با کمترین درجه اثرگذاری را در بر می‌­گیرد. بدیهی است اثرگذاری نشریات در چارک چهارم، به مراتب از نشریات فاقد ضریب تأثیر بیشتر است.


فاضل‌زاده خاطرنشان کرد: همان‌گونه که پیش­تر اشاره شد، با توجه به دامنه موضوعی تحت پوشش، برخی از نشریات هم‌زمان در بیش از یک حوزه موضوعی میانی قرار می‌گیرند و در نتیجه دارای چارک‌های متفاوتی در هر کدام از حوزه‌ها خواهند بود.


وی افزود: چارک‌بندی نشریات نمایه شده در ISC-JCR بر اساس بالاترین چارک به‌دست آمده در حوزه سطح میانی در جدول ۳ قابل مشاهده است. پوشش زبانی این نشریات به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسه، روسی و دو زبانه فارسی- انگلیسی و فارسی – عربی است.


۱۸۰۰ نشریه ایرانی از مؤسسه ISC ضریب تاثیر گرفتند

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیمبازسازی پوست
بیشتر بخوانیمآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *